wtorek, 16 grudnia 2014

Etyka dobrej roboty, Richard Sennet


Warszawskie Wydawnictwo Literackie MUZA SA, Warszawa 2010, ss. 384

Żyjemy w świecie który wpoił nam przekonanie, że o wartości człowieka, o jego statusie społecznym, decyduje wykonywana praca.  Większość czasu spędzamy wszak wykonując zajęcia które mają zapewnić nam materialny byt. Ale nie tylko. Większość naszej aktywności możemy nazwać  pracą. Wykonujemy określone czynności po ty by osiągnąć oczekiwany rezultat. O powodzeniu lub nie decyduje wiele czynników, które składają się na etykę dobrej roboty właśnie.

  Książka Senneta jest kawałkiem dobrej roboty. Solidne i rzetelne kompedium nie tylko dla psychologów czy socjologów. Co decyduje o tym czy wykonujemy swoją pracę dobrze? Kim jest fachowiec i w jaki sposób można się nim stać? Czym jest kunszt? Autor stara się odpowiedzieć na te pytania w wyczerpujący sposób zabierając nas w podróż po czasach i różnych zakątkach świata.

 Praca jst niezwykle ważnym aspktem życia. Pozwala nam zarabiać pieniądze, ale też umożliwia realizowanie osobistych pasji i ambicji. Ważne jest aby nie stała się jedynie pozbawionym refleksji zajęciem, ale też źródłem satysfakcji i spełnienia. A żeby tak się stało człowiek musi podchodzić świadomie do swojego warsztatu, inny mi słowy zastanowić się w jaki sposób może poprawić własną efektywność, a jednocześnie poziom zadowolenia. 

Bonusowy link: 
Polimaty.pl | Mit teorii 10000 godzin


 
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz